użytkowanie lasu / Listowie i igliwie 

Listowie i igliwie

 

Igliwie użytkowane jest przede wszystkim w formie uiglonych gałązek, przeznaczonych na stroisz i materiał do produkcji olejków eterycznych.

Szczególnie poszukiwana jest cetyna jodłowa, tradycyjny materiał do produkcji wieńców i wiązanek.

Innym kierunkiem wykorzystania igliwia, zwłaszcza sosnowego i jodłowego, jest przerób na olejki eteryczne. Surowcem dla tego przemysłu jest również cetyna z drzew ściętych, najlepiej wiosną lub latem, bo wówczas największa jest zawartość olejków w igliwiu.

W przeszłości przeprowadzono cykl prac zmierzających do uruchomienia produkcji mąki paszowo-witaminowej z igliwia sosnowego. Ich wyniki były zachęcające. W Polsce nie doszło jednak do podjęcia takiej produkcji. Zdaniem niektórych specjalistów w zakresie chorób drobiu mąka igliwia mogła być szczególnie przydatna w tej części produkcji zwierzęcej. Zawiera ona bowiem substancje bakteriobójcze, którymi można byłoby zastąpić stosowane w mieszankach paszowych antybiotyki, co przyniosłoby pożytek zarówno zwierzętom, jak i, przede wszystkim, ludziom. Konsumpcja bowiem mięsa zwierząt karmionych antybiotykami powoduje uodpornienie na te antybiotyki organizmów konsumentów ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami. Obecnie wątpliwa jest możliwość reaktywowania tego kierunku użytkowania igliwia, głównie ze względu na zmiany w jego składzie chemicznym, spowodowane zanieczyszczeniami środowiska.

 

 

 

 
Copyright ©2018 by użytkowanie lasu
Kreator Stron www